Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog wpisy
Witamina F – twoje codzienne wsparcie dla skóry i włosów

W naszym cotygodniowym cyklu przyszedł czas na witaminę F. Mamy wrażenie, że na tle innych jest niedoceniana. Pomyśl sama - co wiesz na jej temat? Czy masz świadomość jej właściwości dla skóry problematycznej, która zmaga się z trądzikiem? A może słyszałaś o tym, że rewelacyjnie wpływa na wygląd i kondycję włosów? Jeśli nie do końca ją znasz, najwyższy czas to zmienić. Mamy dla ciebie dawkę ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać podczas codziennej pielęgnacji. Zaczynamy!

Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry (w skrócie BHL) określana także mianem warstwy lub płaszcza hydrolipidowego składa się głównie z wody i tłuszczu, a jej główną funkcją jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz TEWL (transepidermalną utratą wody z naskórka). Systematyczna oraz prawidłowa pielęgnacja jest w stanie dobrze zadbać o stan naszej BHL, jednak w dalszym ciągu istnieje wiele czynników mogących zaburzyć jej funkcje ochronne, np. w skutek jej naruszenia lub uszkodzenia. Dowiedz się, co wpływa na zaburzenia płaszcza lipidowego, jak się one objawiają oraz które składniki i dlaczego są niezbędne podczas kuracji odbudowującej. Zwróć również uwagę na propozycje tzw. produktów „must have”, które zahamują skutki nieprawidłowego funkcjonowania BHL.

 

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar podczas kompleksowej pielęgnacji?

Sebum to jeden ze składników tworzących cenny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Zapewnia on optymalne nawodnienie, poprawia elastyczność oraz miękkość skóry. Jednak gdy jest go za dużo, cera wygląda mało estetycznie, błyszczy się i boryka z nawracającymi problemami stanów zapalnych. Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, a przy tym zapewnić skórze kompleksową pielęgnację?

Blog chmura tagów
TEWL – czym jest?
TEWL – czym jest?

Transpidermalna utrata wody — czy jest niebezpieczna?

Czym jest TEWL?

TEWL, czyli transpidermalna utrata wody, ma bezpośredni wpływ na poziom nawilżenia skóry. Parametr ten oznacza przede wszystkim ilość wody, która została utracona przez naskórek podczas zachodzącego nieustannie procesu parowania.

W jakich procesach bierze udział TEWL? Definicja określa, iż mechanizm ten odgrywa znaczącą rolę nie tylko w pielęgnacji skóry. Oprócz tego wspomaga chłodzenie ciała podczas gorączki czy w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Co ciekawe — zdrowy człowiek w ciągu doby oddaje około 300-400 ml wody. Choć może wydawać się, że to bardzo dużo, taka utrata płynów pozwala zachować piękną, nawilżoną skórę przez wiele lat. Niestety wiele osób wciąż obawia się mechanizmu TEWL — kosmetologia i dermatologia są jednak dziedzinami, które stale się rozwijają. Dzięki temu nawet w przypadku, gdy ciało paruje zbyt intensywnie, istnieje wiele rozwiązań, aby temu zaradzić.

Czy transepidermalna utrata wody jest bezpieczna?

Przeznaskórkowa utrata wody to naturalny proces, bez którego nie byłoby możliwe migrowanie płynów przez poszczególne warstwy skóry. TEWL pozwala zatem zachować jędrną i elastyczną cerę nawet w dojrzałym wieku. Jednak czy może być niebezpieczny?

Zdarza się, iż przepływ oraz parowanie wody zostają zaburzone. W takiej sytuacji bardzo szybko można zauważyć oznaki odwodnienia skóry. Pojawiają się suchość, zaczerwienienie, a także znikają blask czy naturalny połysk. Oprócz tego uwidaczniają się naczynka, powstają zmarszczki lub przebarwienia.

Dzieje się tak, gdy poziom wody spada, a, co za tym idzie — uszkodzone zostają komórki fibroblastów. Odpowiadają one za produkcję elastyny i kolagenu, dzięki którym opóźnia się proces starzenia. Trzeba jednak pamiętać, że na TEWL wpływa wiele czynników — ważne są m.in. kondycja naskórka, dieta, stan zdrowia czy ilość przyjmowanego promieniowania UV. Oprócz tego istotną rolę odgrywają stosowane kosmetyki, takie jak kremy, podkłady, łagodna pianka myjąca do twarzy oraz nawilżający płyn micelarny.

Wszelkie intensywnie działające detergenty mogą dodatkowo wysuszyć skórę, szczególnie w przypadku osób, których posiłki nie obfitują w zdrowe tłuszcze, warzywa, owoce czy chude mięso.

Jakimi surowcami ograniczyć skutki zaburzeń procesu TEWL?

Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia bądź też zahamować skutki zaburzeń procesu TEWL, potrzebne są przede wszystkim humektanty i emolienty. Działają one synergistycznie — oznacza to, iż uzupełniają swój wpływ dzięki posiadanym właściwościom.

Humektanty przyciągają do naskórka wodę ze skóry właściwej lub środowiska. Dzielą się one dodatkowo na dwie grupy, w zależności od rozmiaru cząsteczki. Pierwsza z nich obejmuje niewielkie cząstki — zaliczają się tutaj substancje takie jak mocznik, mleczan sodu, kwas PCA, gliceryna czy glikol propylenowy. Druga grupa natomiast skupia m.in. kwas hialuronowy, sorbitol i kolagen.

Aby jednak związana humektantami woda nie odparowała, należy zastosować okluzję poprzez dodanie do pielęgnacji wyżej wymienionych emolientów. Na tym etapie doskonale sprawdzała się parafina, która wykazuje najsilniejsze działanie. Dziś, oprócz tego można wykorzystać kosmetyki naturalne z dodatkiem składników takich jak naturalne i bogate oleje, ceramidy czy masła roślinne. Innym rozwiązaniem jest skwalan stosowany jako emolient i będący częścią ludzkiego sebum. Warto też sięgać po trehalozę – ten składnik skutecznie zatrzymuje wodę w naskórku. Jest obecna w kompleksie ceramidów użytych w naszych najnowszych produktach:

Badania potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ampułki z ceramidami i komórkami macierzystymi, która stworzona została z myślą o skórze wymagającej zwiększenia nawilżenia, regeneracji i odbudowy po zabiegach kosmetycznych oraz niwelowania podrażnień. Więcej informacji tutaj.

Skwalan, olej z moreli, ceramidy oraz trehaloza obecne są w naszym nowym kremie Lynia Pro ceramides & peptides. Krem został przebadany pod kątem działania nawilżającego i łagodzącego. 

 

TEWL w kosmetyce, czyli jakie produkty stosować? 

Wraz z wiekiem poziom kolagenu i elastyny w skórze powoli spada. To dlatego tak ważne jest, aby już po 25 roku życia stosować krem nawilżający na dzień oraz na noc, a także olejki do twarzy czy ciała. Warto wybierać kosmetyki poprawiające elastyczność skóry, będące jednocześnie zabezpieczeniem przed substancjami, które próbują przedostać się ze środowiska do organizmu.

Dodatkowo sprawdzają się również kosmetyki takie jak krem do skóry odwodnionej i wiele preparatów o bogatej formule: tonik żelowy nawilżający z mocznikiem, NMF oraz prawoślazem lub krem nawilżająco-regenerujący z mocznikiem 5%, do samodzielnego przygotowania w domu.

 

Skrót TEWL w kosmetyce wielu osobom przywodzi na myśl jedynie negatywne skojarzenia. Trzeba jednak pamiętać, iż odgrywa on bardzo istotną rolę w wielu procesach biochemicznych zachodzących w skórze, a, co za tym idzie — bez niego nie byłoby możliwe ich przeprowadzenie. Utrzymanie prawidłowego balansu nie musi być jednak trudne — wystarczy stosować się do najważniejszych zaleceń kosmetologów i dermatologów, a także prowadzić zdrowy tryb życia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
W przypadku problemu z zalogowaniem się na konto prosimy skorzystać z opcji "nie pamiętasz hasła".
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier InPost) już od 149,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium